Сканування документів: класифікація пристроїв

 

Процес оцифрування документів, як правило, здійснюється через їх сканування, з можливістю подальшого перетворення образів у машиночитаний вигляд (вручну, або ж через автоматичне розпізнавання).

Сканування документів відбувається за допомогою сканера, - пристрою для оцифрування аналогового документу. Класифікуть ці пристрої за такими принципами  – технологія сканування документу, роздільна здатність, швидкість роботи, тип та якість вихідного матеріалу.

  • Технологія сканування. Сканери, в яких оригінал документу розміщують на скло та сканування відбувається рухливою лінійною ПЗЗ матрицею, називаються планшетними; як правило, вони використовуються для щоденного сканування невеликого об’єму документів (до 300 аркушів на день). Протяжні (роликові) сканери, в яких документ протягується поза нерухомої лінійної ПЗЗ матриці, відрізняються високою продуктивністю та використовуються для оцифрування широкоформатних першоджерел. При скануванні на книжковому (планетарному сканері) оригінал є нерухливим та розміщується лицьовою стороною вгору і є віддаленим відносно оптичної системи, цей тип найбільше підходить для сканування зшитих документів, періодичних видань та книг.
  • Роздільна здатність. Роздільною здатністю зображення (яка характеризує його якість) є кількість пікселів (точок) на одиницю площі зображення. Виходячи з цього параметру, різні типи сканерів можуть оцифровувати документи в зображення з роздільною здатністю від 150 dpi – і вище. Якщо мова йде про сканування документів наприклад для розміщення його в електронному архіві – висока роздільна здатність не потрібна (так як треба розуміти, що чим вищий цей показник, тим більшим буде об’єм файлу). Якщо ж мова йде про необхідність подальшого відтворення документу в поліграфічній якості, то роздільна здатність такому випадку повинна бути високою (600 dpi).
  • Швидкість роботи. Персональні (побутові, офісні) сканери призначені для немасового введення документів. Промислові сканери можна використовувати для безперервного сканування документів протягом тривалого періоду часу, але швидкість введення у них буде невисокою.
  • Тип та якість вихідних даних. У цій категорії класифікації все залежить від вихідного аналогового матеріалу – розшитий чи зшитий документ, його фізичний стан (наявність пожовклих сторінок, ветхість та т.п.)

Вибір пристроїв сканування на сучасному ринку досить великий і може задовольнити потреби будь-якого користувача. Але треба зауважити, що важливим в процесі сканування документів є виконання технологічних операцій спеціалістами-операторами, що дозволяє отримувати вихідний матеріал у вигляді якісних цифрових копій документів.