Цифрова копія літературних скарбів Тибету

 

Тисячі книг тибетською мовою, які сьогодні надійно сховані у стінах бібліотеки Південно-західного університету національностей у Ченду, де навчається велика кількість етнічних тибетців, ще декілька десятиліть тому могли б бути знищені вогнем. У роки Культурної революції, яка закінчилась у 1976-му  році, хунвейбіни (учасники Культурної революції) фанатично позбавлялися всього, що хоч якимось чином нагадувало про «феодалізм». Це могло спіткати і раритетні видання, якщо б не прагнення американського вченого Елліса Джина Сміта  взяти на себе місію зі збереження перлин тибетскої культури.

Як результат – колекція з 12 тисяч томів видань тибетською мовою, більша частина яких була отримана від тибетських біженців.

Не дивлячись на політику жорсткого контролю зі сторони офіційного Пекіну по відношенню до всього, що стосується дослідження Тибету, дарувальник Елліс Джин Сміт наполіг на тому, щоб книги були передані  на зберігання в Ченду. Як запобіжний захід зі збереження страхових копій найцінніших видань, ним було обрано їх попереднє сканування. У жовтні 2013 року вже працівники університету почали роботу над забезпеченням подальшого зберігання документів у великій бібліотеці, яка тепер носить ім’я Елліса Джина Сміта.

В рамках програми збереження надбань тибетської культури, інститут Сміта в Кембриджі у шататі Массачусетс, взяв на себе виплату заробітнбої плати чотирьом архівістам, які забезпечують процес сканування документів та їх каталогізацію, з метою подальшого безкоштовного представлення у світовій мережі в режимі онлайн. Планується, що оцифрування цінної тибетської літератури буде завершено протягом найближчих десяти років.

Новина про відкриття центру облетіла весь Китай, і люди, у яких зберіглися старовинні книги тибетською мовою, почали масово приносити в бібліотеку манускрипти, які спеціалістами вважалися втраченими або знищеними. Багато з них були заховані тибетськими монахами у часи Культурної революції, коли буддійські монастирі, релігійні статуї та священні тексти піддавались систематичному знищенню.