Електронний довідковий апарат бібліотеки (ЕДАБ)

 

Компанія «Електронні архіви України» хоче презентувати вам одне з рішень, розроблене в рамках співпраці з бібліотеками – створення електронного довідкового апарату. Мета реалізації: представлення в електронному вигляді всіх ресурсів бібліотеки, як результат – адаптування закладу до умов функціонування в сучасному інформаційному світі. Довідковий апарат бібліотеки складають: каталоги, картотеки, нормативно-правові бази та інші елементи. Ми пропонуємо вам допомогу у створенні єдиної електронної структурованої бази складових довідкового апарату вашої організації.

Проект зі створення імідж-каталогу може бути одним зі складових реалізації рішення «електронний довідковий апарат бібліотеки». Його поява стане передетапом для електронного каталогу, наступним з яких буде ретроконверсія, або ж він може функціонувати як повноцінне рішенням бібліотеки з представлення свого каталогу в цифровому форматі.

Основними функціями імідж-каталогу є зберігання, пошук та перегляд графічних зображень каталожних карток. Їх пошук здійснюється за допомогою рубрикатору (деревоподібної структури) шляхом вибору потрібної рубрики або контекстного пошуку в тексті рубрики та «перегортання» зображень карток.

Зі створенням імідж-каталогу, користувача буде позбавлено необхідності виконувати трудомісткий бібліографічний пошук у карткових каталогах, а для виявлення всіх матеріалів заданої тематики знадобиться лише декілька хвилин. Водночас користувач отримує всі переваги роботи з електронною інформацією: віддалений доступ, одночасний доступ декількох користувачів, можливість копіювання.

Крім того, імідж-каталог надає широкі можливості коректування інформаційного ресурсу:

  • додавання/видалення рубрик;
  • зміна/доповнення тексту рубрики;
  • додавання/видалення зображень карток;
  • переміщення зображення картки в іншу рубрику.

Зазначимо, що у своїй діяльності імідж-каталог використовують провідні бібліотеки світу, в тому числі: Наукова бібліотека МДУ імені М.В. Ломоносова, Державна публічна науково-технічна бібліотека Росії, Центральна наукова бібліотека імені Н.І.Желєзнова та інші.

Компанією «ЕЛАУ» та її партнерами вже було реалізовано ряд проектів зі створення бібліотечних імідж-каталогів, серед них: Національна історична бібліотека України, Наукова бібліотека Одеського національного університету ім.Мечнікова, Державна науково-педагогічна бібліотека ім. В. О. Сухомлинського.

Структура імідж-каталогу абсолютно точно відтворює структуру бібліотечного каталогу. Пошук здійснюється за роздільниками. Також доступним є послідовний пошук, тобто вибір потрібного роздільника у деревоподібній структурі, а потім пошук конкретної картки перегортанням зображень.

Результат реалізації рішення «Бібліотечний імідж-каталог»:

  • забезпечення ефективного доступу до каталогу бібліотеки через телекомунікаційні мережі, і, як наслідок, покращення показників зручності, оперативності та релевантності пошукових операцій та задоволення інформаційних потреб користувачів;
  • збільшення кількості користувачів фондами бібліотекики;
  • підвищення кількісних показників відвідуваності сайту та якості інформаційного обслуговування шляхом можливості віддаленого користування послугами бібліотеки;
  • доступне з позиції фінансових можливостей бібліотеки рішення, яке дозволить їй вийти на новий сучасно-інформаційний рівень, ставши першим етапом в реалізації проекту «електронний каталог», або бути повноцінною цифровою копією карткового каталогу бібліотеки.

Ми впевнені, що зможемо стати вам професійним помічником на шляху модернізації своєї бібліотеки!