Які бувають сканери

 

Прагнення до збереження інформації є в своєрідним лакмусовим папірцем розвитку суспільства. Століттями змінювались технології цього процесу – від самого початку значущі документи переписували від руки, винахід Гутенберга дав можливість розмножувати видання, а нова ера цифрових технологій трансформувала знання в зручний для нас формат. Так і з’явилося ціле покоління новітнього обладнання, що допомагає провадити високу мету – легко ділитися знаннями і зберігати здобутки попередніх поколінь.

Зазначимо основні види сучасних сканерів:

Планшетні сканери - це чи не найдешевший вид книжкового сканера, який використовується для видань, що добре збереглися. Від побутових сканерів, які багато хто з нас має вдома, вони відрізняються тим, що мають значно вищу швидкість сканування та роздільну здатність. Окрім того, деякі моделі планетників, наприклад, сканер Avision оснащений також спеціальним «зрізом», який запобігає появі «затемнення», що з’являється на скан-копії книги.

Характеристики:
Максимальний формат книги– А3.
Швидкість: 250 стор./год. (за умови сканування в ч/б режимі);
Роздільна здатність: до 600 dpi
Виробник: Avision, Plustek (лінійка сканерів OptiсBook) та ін.

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Поточні сканери - ці сканери дозволяють переводити в електронний вигляд паперові документи з дуже високою швидкістю. Обробляючи безперервний потік документів, сучасний поточний сканер зберігає високу якість електронних копій і дає можливість виправлення дефектів, які є на оригіналах. Документні сканери оснащенні автоматичним пристроєм для подачі оригіналів різних форматів, включаючи формат А3. Це дає можливість сканувати великі пакети документації (до 500 аркушів). За допомогою механізму автоматичної подачі, відбувається сортування та завантаження документів, можливість помилок зводиться до мінімуму. Однак, в них також передбачено захист від помилок та встановлено датчик, який фіксує подвійну подачу аркушів, та дає сигнал про несправність. 

В сучасних моделях сканерів присутня функція автоматичного маштабування, коли сканується виключно потрібний документ з вирівнюванням зображення та сторінки. У такому випадку неточність виключається. Отже, все спрямовано на швидке автомичтне виконання сканером своїх функцій при мінімальній участі у процесі користувача: потрібно тільки завантажити у лоток документи та налаштувати необхідну програму.

Характеристики:
Максимальний формат документу – А3.
Швидкість: 300 стор./хв.;
Роздільна здатність: до 600 dpi
Виробник: Fujitsu, Kodak та ін.

______________________________________________________________________________________________________________________________

Планетарні сканери - це сканери, скануючий елемент яких знаходиться нагорі. Це дає можливість оцифровувати рідкісні і цінні видання безконтактним способом. Таке обладнання облаштоване колискою, яка дозволяє вирівняти потрібну товщину книги, аби не пошкодити корінець та склейку. Планетарні сканери вважаються найвдалішим вибором для бібліотек, що мають багаті фонди стародруків. Для роботи з таким обладнанням потрібна лише 1 людина. Процес сканування є простим і подібним до читання книги – оператор перегортає сторінки книги, а горішній скануючий елемент «копіює» розворот. Всі подальші операції (розрізання розвороту, вирівнювання сторінок по горизонталі, корекція кольору) може виконуватися за допомогою вбудованого в сканер програмного забезпечення, або ж іншим спеціалістом безпосередньо за комп’ютером. 

Виділяють кілька головних відмінностей планетарних сканерів:
-Освітлення (вбудоване led-освітлення або фотоспалах. Сканування з технологією холодного освітлення запобігає нагріванню першоджерела, яке згубно впливає на структуру паперу. Відсутнє як інфрачервоне так і ультрафіолетове освітлення).
-Тип скануючого елемента (цифрова фотокамера або скануюча головка)
-Колиска (горизонтальна, або V-образна)
-Спосіб перегортання сторінок (вручну, автоматично)
-Наявність притискного скла (для вирівнювання поверхні сторінок) 

«Класичними» планетарними сканерами для промислових обсягів оцифрування є лінійка  Book2net німецького виробника Microbox та продукти бельгійських спеціалістів компанії Zeutchel. 

Характеристики:
Швидкість: 350 стор./год. (колір)
Роздільна здатність: 400-800 dpi.
Виробник: Zeutchel, Microbox, i2s та ін.

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Фото-сканери - усі моделі, створені на основі цифрових фотокамер, облаштовані V-образною колискою. Таким чином дві фотокамери одночасно роблять фото лівої і правої сторінок розвороту. Щоправда, для того, щоб отримати правильно освітлений знімок – необхідно уважно слідкувати за світлом, щоб уникнути «полисків» (рос. бликов), тобто, фактично обладнати повноцінну фотостудію. До речі, обладнання компанії Atiz постачаються зі спеціальним чохлом для захисту від засвітлення.

Окрім того,  V-образна колиска часто застосовується для сканування книг з неповним кутом розкриття. Найчастіше це трапляється із виданнями, що були піддані неякісній реставрації (коли книжки зшиваються/склеюються і при розкритті на 180 градусів можна пошкодити видання). Існує думка, що такий фотосканери – економічно вигідніший. Щоправда, вартість такого сканера залежить в першу чергу від моделі фотокамер, які використовуються, а значить їх вартість може коливатися.  

Характеристики:
Швидкість: 600 стор./год.
Роздільна здатність: залежить від моделі вбудованих фотокамер, переважно – 300 dpi.
Виробник: Atiz, Optima-V, сканери, створені в домашніх умовах.

 _______________________________________________________________________________________________________________________________

Робот-сканери - побудовані за принципом фотосканеру, однак перегортання сторінок влаштоване за принципом вакууму (простіше кажучи, це, власне, як пилосос, який з потоком повітря піднімає сторінку). Є ще одна запатентована технологія перегортання сторінок – «Bionic Finger».  Створений компанією оздан по образу и подобию человеческого указательного пальца. Напоминая движения человеческой руки, бионический палец переворачивает страницы книги. Небезпечно використовувати такі сканери для цінних видань – через товщину паперу, папір може пошкодитися, сторінки можуть бути розірвані. Також, буває, що сторінки склеюються, тому треба бути уважним на предмет пропущених сторінок.  Виробники таких моделей зазначають, що для одночасної роботи кількох таких сканерів, необхідна лише одна людина, яка слідкуватиме за процесом.  

Характеристики:
Швидкість: 2500 сторінок/год. (щоправда, як розповідають оператори сканування, які мали можливість працювати з таким обладнанням, дуже багато втрачається часу на пропущені сторінки та «реабілітацію» пошкоджених видань).
Роздільна здатність: 400-600 dpi  
Виробник: Kirtas, Treventus, Quidenus та ін.

 

 

  ________________________________________________________________________________________________________________________________

 За консультаціює ви можете звернутись до спеціалістів компанії "ЕЛАУ"