Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека

 

Зміст краєзнавчої роботи Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки визначається такими основними складовими частинами: формування краєзнавчого фонду, створення довідкового апарату, широка популяризація краєзнавчих видань. Система інформаційних краєзнавчих ресурсів включає як традиційні джерела первинної та вторинної інформації, так і новітні – електронні.

Перші спроби створення електронної бібліотеки краєзнавчих видань були зроблені у 2004 році, однак не мали вагомих результатів. Саме тому у 2009 р. було започатковано корпоративний проект «Електронна бібліотека краєзнавчих видань Тернопільської області». Поновлено та перероблено зразки договорів. Договір тепер укладається з юридичною особою – видавцем (видавництво, редакція, бібліотека) чи з автором твору.

Окрім Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки учасниками цього проекту стали бібліотеки міста Тернополя та області, редакції місцевих газет та журналів, вищі навчальні заклади І, ІІ та ІІІ-ІV рівнів акредитації, видавництва міста Тернополя та області, окремі автори.

Бібліотекою було розроблено положення, де сформульовані теоретичні основи створення, зберігання та використання електронної бібліотеки краєзнавчих видань, права, обов’язки та відповідальність користувачів і співробітників бібліотеки. Положення складається з таких розділів: «Загальні положення», «Формування електронної бібліотеки краєзнавчих видань», «Зберігання і популяризація електронних документів», «Умови використання».

На кінець 2013 року «Електронна бібліотека краєзнавчих видань Тернопільської області» містить 604 електронних версії документів різних типів і видів. Першими, хто допоміг у формуванні електронного краєзнавчого ресурсу, були: редакція «Тернопільського енциклопедичного словника», Видавничий дім «Вільне життя», редакції журналів «Освітянин» та «Літературний Тернопіль», Видавництва «Мандрівець», «Підручники і посібники», «Збруч», бібліотека ТНПУ ім. В. Гнатюка. Більшість електронних краєзнавчих документів має у фондах друковані аналоги. Надаючи користувачам електронні версії видань, бібліотека сприяє збереженню оригіналів унікальних краєзнавчих документів.

Основний підхід до формування і зберігання електронних документів такий, як і для друкованих видань. Краєзнавчі електронні видання проходять наукову обробку, інформація про них міститься у службових, читатацьких каталогах та електронному каталозі бібліотеки. Вони зберігаються в  фондах довічно, як і будь-які видання краєзнавчого характеру.

Упродовж року фахівці відділу краєзнавчої літератури та бібліографії бібліотеки працювали над створенням електронних копій краєзнавчих документів минулих років з фондів відділу, що представляють особливу цінність, оцифровано 123 книги і 49 номерів літературно-мистецького журналу «Тернопіль».

«Електронна бібліотека краєзнавчих видань Тернопільської області» посіла важливе місце в системі краєзнавчих інформаційних ресурсів бібліотеки.