Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка

 

Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка є провідною серед бібліотек регіону. Уособлюючи собою сучасну бібліотеку, вона не стоїть осторонь, а, йдучи в ногу з часом, намагається якнайширше і в повному обсязі задовольнити потреби своїх користувачів та своєї громади.

Досягненням бібліотеки є поява на її офіційному сайті розділу «Електронна бібліотека», де зібрані електронні версії не тільки друкованих документів із фонду бібліотеки, а й творів сучасних митців Чернігівщини та регіональних періодичних видань.

Найпершим став проект під назвою «Книжкова пам’ять України. Чернігівщина». Наразі оцифровано близько сотні рідкісних краєзнавчих видань XVIII-XIX століть, які зберігаються в фондах бібліотеки. Перші спроби себе виправдали, й розділ став дуже затребуваним як серед користувачів бібліотеки, так і серед відвідувачів сайту.

Враховуючи потреби громади й часу, був започаткований новий проект «Періодичні видання Чернігівщини. Електронні версії». Він має на меті комплектування й розміщення на сайті електронних версій повнотекстових документів місцевих газет і журналів. Нині до цього розділу електронної бібліотеки входить 44 назви газет, а також два журнали. Найближчим часом відбудеться прикріплення файлів до бібліотечної електронної бази «Ірбіс», аби користувачі легко змогли знайти потрібні їм матеріали, завантажити повнотекстові файли та ознайомитися з ними. Але вже сьогодні електронними версіями видань можна скористатися в Інтернет-центрах бібліотеки. Додатковими послугами є часткове їх копіювання й роздрукування, без порушення умов договору між організацією та редакціями. У планах на майбутнє – і надалі розширювати співпрацю з редакціями та збагачувати розділ новими виданнями.

Враховуючи побажання сучасних авторів Чернігівщини та їх зацікавленість у поширенні своїх творів, було вирішено створити ще один розділ електронної бібліотеки — «Митці Сіверянського краю». У цьому розділі викладені електронні документи друкованих видань та електронні версії ще не опублікованих матеріалів місцевих авторів згідно з авторським договором. Тож автори мають унікальну можливість висвітлювати свої твори перед широким загалом на сторінках нашого сайту.

Також до електронної бібліотеки були включені видання Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка під назвою «Наші видання». На сторінках розділу розміщені видання методичного, бібліографічного та краєзнавчого змісту, рекомендовані як для бібліотечних фахівців, так і для всіх бажаючих.

Наймолодшим розділом електронної бібліотеки є «Іменна колекція». Тут висвітлюються матеріали про видатних особистостей, чия діяльність пов’язана з Чернігівщиною, а друковані видання про них зберігаються у фондах нашої бібліотеки. Тепер ведеться робота зі збору та оцифрування колекції до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка та 120-річчя від дня народження О. П. Довженка.

Щодо партнерської роботи, то Чернігівською ОУНБ ім. В. Г. Короленка був підписаний договір про участь у проекті Національної парламентської бібліотеки України щодо створення нового інтегрованого ресурсу – електронної бібліотеки «Культура України». Електронна бібліотека «Культура України» отримала від бібліотеки три оцифровані книги, але робота згідно з цим договором активно продовжується.