Біблія Гутенберга та стародавні манускрипти у вільному Internet-доступі

 

3 грудня 2013 року Ватиканська та Бодліанська бібліотеки виклали в Internet-мережу оцифровані книги та рукописи, що мають загальносвітове значення. Проект став можливим завдяки підтримці британського фонду Polonsky Foundation, який фінансує різні культурні та освітні заходи.

У колекції представлена оцифрована копія 42-рядкової Біблії, яка була надрукована Іоанном Гутенбергом у 1455 році та належить Бодліанській бібліотеці. Цей примірник є одним з 50-ти, що збереглися до нашого часу.

Також на сайті розміщено оцифровані сторінки єврейських релігійних книг XI-XVI століть та релігійні тексти латиною та грецькою мовою, датовані IX-X століттями.

Сьогодні продовжується оцифрування книг та інших текстів, які зберігаються у фондах цих давніх бібліотек. Повідомляється, що у найближчий час на сайті буде представлена колекція грецьких рукописів Ватикану, яка включає в себе тексти Гомера, Софокла, Платона та Гіппократа. Бодлінська бібліотека є значно більшою за Ватиканську, і в її планах є переведення в електронний вигляд книг та рукописів, що відносяться до періоду  XV-XVII століть.

Бюджет проекту, що розпочався ще в 2012-му, склав понад два мільйони євро і має тривати впродовж чотирьох років. Очікується, що результатом проведених робіт буде представлення у відкритому доступі близько 1,5 мільйони сторінок раритетних видань та рукописів.

«Технології 21-століття дають унікальні можливості співпраці установам культури. Вони можуть керувати, поширювати і надавати доступ для дослідження інформації, знань і досвіду, які їм належать. Я радий підтримати цей захоплюючий новий проект, де Бодліанська бібліотека та Biblioteca Apostolica Vaticana зробить важливі колекції доступними для вчених і широкої громадськості по всьому світі, - зазначив очільник благодійного фонду д-р Полонський".

Бодліньска бібліотека та фонд Polonsky Foundation раніше вже мали досвід роботи над аналогічним проектом. Тоді було викладено в мережі Internet біля 280 тисяч фрагментів оцифрованої Каірської генізи – збірки середньовічних документів, виявлених у сховищі каірської синагоги Бен Езри у кінці XIX століття.

Зазначимо, що Бодліньска бібліотека у Оксфорді була заснована у XV столітті, та названа в честь сера Томаса Бодлі – дипломата, відомого зберігача стародавніх манускриптів, який перебував на дипломатичній службі королеви Єлизавети. Ватиканська бібліотека Святого Престолу також була заснована у XV столітті папою Миколаєм V, і фонди її нараховують найбільшу кількість  в Європі зібрань рукописів Середньовіччя та епохи Відродження.

Слідкувати за перебігом проекту з оцифрування книг можна тут.