Пам'ятні дати 2014-го року

 

Цього року виповнюється 110 років від дня народження видатного українця Сержа Лифаря.

Нагадаємо, що у 2012 році завдяки співпраці Публічної бібліотеки імені Лесі Українки міста Києва та компанії ЕЛАУ було оцифровано ряд найцінніших видань з колекції Сержа Лифаря, яка зберігається у фондах бібліотеки. Проект організували в рамках Міської програми «Єдиний бібліотечно-інформаційний простір м. Києва на 2013-2015 роки». Було реалізовано сканування документів та подальше створення електронних книг в форматі DjVu.

З фонду бібліотеки відібрали 108 видань книжкового зібрання всесвітньовідомого танцівника та хореографа Сержа Лифаря. Основу оцифрованої колекції склали література російською, французькою, англійською мовами з історії музики, театру і балету, періодичні видання («Аполлонъ: Художественно-литературный ежемъсячникъ», 1911-1917 рр.), а також авторські публікації Лифаря.

Електронна колекція знаходиться у вільному доступі на сайті Публічної бібліотеки імені Лесі Українки міста Києва. Цікавого перегляду...

Серж Лифар, один з найвидатніших митців нашої епохи, народився у Києві 2 квітня 1905 року, в українській дворянській родині, що мала глибоке козацьке коріння.

Сучасники називали його "богом танцю", "добрим генієм балету ХХ століття". Понад 30 років він очолював трупу Паризької Гранд-Опера, на сцені якої здійснив близько 200 новаторських постановок, виховав кілька поколінь першокласних балерин, був президентом Всесвітньої Ради танцю ЮНЕСКО та Французької Академії балету, ректором Паризького інституту хореографії та професором Сорбонни.

Як відомо, Серж Лифар зібрав одну з найцікавіших в Європі російських бібліотек, що складалася з стародруків XVI-XIX століть. Почалося все з особистого архіву Сергія Дягілєва, що включав в себе колекції театрального живопису і декорацій, а також бібліотеки (близько 1000 найменувань). Лифар викупив її у французького уряду за гроші, отримані за рік роботи в Гранд-Опера. Особливе місце в його колекції займала "Пушкініана", найдорожчим скарбом якої були 10 оригіналів листів поета до Гончарової, рідкісні видання, інші пушкінські раритети. Сьогодні в колекції представлені книги й Лифаря-видавця. Географія цих видань дуже обширна - це Париж, Берлін, Барселона. Тут можна побачити - його мемуари, унікальні трактати з хореографії та балету, дослідження з історії світового балету, з історії російського балету, монографії про артистів балету.