Універсальні формати даних

 

Для того, щоб створити електронний каталог, недостатньо просто ввести в комп’ютер інформацію, яка традиційно представлена на каталожній картці. На ній елементи бібліографічного опису розміщені у певному порядку і відокремлюються один від одного знаками пунктуації. Відповідно і комп’ютеру необхідно для інтерпретації даних чіткі, формалізовані інструкції. Ці завдання і вирішують формати даних, які дозволяють комп’ютеру структурувати бібліографічну інформацію, забезпечують більш компактне її зберігання, а також дозволяють бібліотекам здійснювати обмін нею.

Машиночитаний бібліографічний формат являє собою сукупність взаємопов’язаних елементів даних, яка слугує для створення і обміну бібліографічними записами в машиночитаній формі.

Сьогодні існує перелік найбільш популярних форматів каталогізованих записів:

UNIMARC - міжнародний комунікативний формат, який розроблений організацією IFLA. Сьогодні використовується в Європі та Азії. На основі цього формату було розроблено ряд національних форматів для країн: України, Росії, Білорусії, Молдови, Франції, Румунії, Словенії, Португалії, Китаю та Тайваню.

MARC21 - об’єднання форматів USMARC (формат Бібліотеки Конгресу США) та и CAN/MARC (Національної бібліотеки Канади). Цей формат було розроблено для адаптування  MARC формату у ХХ столітті, з метою зробити його доступнішим для міжнародного співтовариства. На сьогодні MARC21 використовується в Великобританії, основних бібліотечних закладах США та Канади.

Для ефективного впровадження та розвитку електронних архівів в Україіні раціональніше використовувати формат UNIMARC.
Таке рішення ґрунтується на:

  • універсальності та продуманості формату;
  • можливості взаємодії формату UNIMARC з національними форматами;
  • використанні UNIMARC та його варіацій всіма стратегічними партнерами України в області електронних архіві (формат полегшує можливість синхронізації з зовнішніми базами даних).